Nazım imar planı ile uygulama imar planı arasındaki fark!

Nazım imar planı ile uygulama imar planı arasındaki fark!

Nazım bayındır planı ile uygulama bayındır planı arasındaki ayrım ile ilgili detaylar haberimizde yer kırmızııyor.
Nazım bayındır planı ile uygulama bayındır planı arasındaki ayrım ile ilgili detayları sizler dahilin fasılaştırdık.

Nazım bayındır planı ile uygulama bayındır planı arasındaki ayrım şu şekilde; Nazım bayındır planı ana kentlerde 15000 ile 125000 ölçekleri arasında düzenlenirken, uygulama bayındır planı 11000 ölçekte düzenlenir. Nazım bayındır planı ve uygulama bayındır planı arasındaki en büyük ayrım ise nazım bayındır planı yapılmayan bir bölgenin uygulama bayındır planının yapılamayacağıdır. Yani öncelikle nazım bayındır planı yapılır ve yapılan bayındır planına göre uygulama bayındır planı düzenlenir.

Nazım bayındır planı yani düzenleyici bayındır planı arazinin genel kullanış biçimlerini, kafalıca bölge ayrımlarını, bölgelerin gelecekteki nüfus yoğunluğunu, türlü yerleşme alanlarının gelişme yön ve büyüklüklerini ilkeleri ile birlikte belirten plandır. Uygulama bayındır planı ise bölgelerin yapı adalarını, adaların yoğunluk ve düzenini, yolları ve uygulama dahilin gerekli ilkeleri oluşturan uygulama aşamalarını ayrıntıları ile gösteren plandır.

Nazım bayındır planı ile uygulama bayındır planı arasındaki ayrım ile ilgili gelişmeleri ve haberleri sitemizden takip edebilirsiniz.

Global Dergi